| | Марушевська відпускає гальма
Социум

Марушевська відпускає гальма

0
Марушевська відпускає гальма

Марушевська відпускає гальма
Очільниця Одеської митниці несподівано жорстко й публічно розкритикувала свого керівника, голову Державної фіскальної служби Начальником митниці 26-річна Юлія Марушевська працює вже восьмий місяць.
На посаду знану активістку Євромайдану й донедавна заступницю керівника Одещини рекомендував голова ОДА Міхеїл Саакашвілі. Грузинський політик-реформатор був упевнений, що з приходом Марушевської на Одеській митниці відбудуться позитивні зміни, зокрема вдасться побороти корупцію. Цими днями, схоже, її терпець увірвався, акцентує газета Експрес. Не таємниця, що стосунки між Марушевською і її київським начальником паном Насіровим ніколи не були безхмарними. Марушевська навіть отримала три догани зі столиці -- каже, що це помста за те, що хоче змінити систему. З приходом Гройсмана видавалось, що конфлікт згасне. Прем’єр-міністр завітав в Одесу, пообіцяв, що догани Марушевській відкличуть. Залягла тиша. Але не надовго. Цими днями бунтівна підлегла Насірова оприлюднила гучну й публічну заяву, у якій назвала свого шефа, керівника всіх податківців країни -- головним гальмом реформ у відомстві. Докладніше про це -- в інтерв’ю з Юлією Марушевською.
-- Роман Насіров оголосив вам три догани -- це відомо. А ось чи скасував він їх, як обіцяв, перебуваючи з робочою поїздкою в Одесі, прем’єр Гройсман?
-- Ні, догани не скасовані. Навпаки, маємо перевірку за перевіркою. Як бачу, прем’єра не почули. Щоправда, я ці догани сприймаю радше, як щось позитивне. Тому що в нас апріорі різні погляди з Романом Насіровим.
-- За що ж тоді він вас покарав?
-- Перша догана була начебто за закупівлю програмного забезпечення для митниці. Та це ніяк не відповідає дійсності. Тому що ми не закуповували програмне забезпечення. Програмне забезпечення, яке ми хотіли використати в пілотному проекті, надає ООН на безоплатній основі. Далі була догана за збереження психотропних речовин на складах у 2014 році, коли я ще не працювала керівником митниці. Третя догана -- за впровадження лототронів для розподілу конфіскату по складах.
-- Вас запідозрили в тому, що ви намагаєтесь щось робити підкилимно?
-- Так ось якраз навпаки -- за те, що ми вирішили усе робити публічно. У нас розподіл традиційно відбувався через комісії. Комісія засідала й вирішувала, куди піде конфіскат. Ми вважаємо, що це -- корупційний підхід. Бо з комісією можна було домовитися і робити на конфіскаті величезний бізнес. Запропонували використовувати інструмент лототрону -- коли випадковим чином обирається склад, на якому зберігатимуть конфісковане державою майно. І за це я отримала догану! Але, що цікаво, тепер використання цього інструмента втілюють на національному рівні.
-- Себто, пан Насіров хоче вас звільнити? Але якщо ви працюєте прозоро і ефективно, то чому вас хочуть позбутися?
Читайте также: ГФС парализовала таможню в порту Одессы из-за сообщения в Facebook
-- Усе просто. Ми створили прецедент, коли можна не ділити грошові потоки, а реально щось змінювати в інтересах людей. Для пана Насірова, людини, яка вже понад рік керує ДФС і не робить фактично нічого, крім визискування грошей у різних формах, це викликає певний дискомфорт. Ми -- постійний подразник. Як я знаю, при панові Насірову навіть офіс сформований, мета якого -- дискредитувати наші спроби, зупинити те, що ми робимо. Бо якщо ми зробимо те, що хочемо -- створимо реальну прозору систему, то працювати по-старому вже не вдасться. У прозорій системі буде видно, куди йдуть гроші, яка ціна оформлення і так далі. Інспектор не зможе ухвалювати суб’єктивних рішень. Це небезпека для корупційної системи, яку так захищає Роман Насіров.
-- Себто, ви стверджуєте, що податкова й митна служба в Україні не змінюються через те, що їх керівник, пан Насіров, цього не хоче?
-- Cаме це я сьогодні стверджую, і роблю це з фактами. Насіров -- це уособлення саботажу змін, захисту корупційних інтересів. Він продовжує традиції своїх попередників. Система, якою він керує, нічим не краща від системи, якою керували Азаров, Клименко, Калетник та інші. За керівництва Насірова фіскальною службою у системі не змінилося нічого. Ситуація у податковій та митній сферах не поліпшилася. Ніхто не відчуває реформ, які проводить Насіров. Розчарування людей, зокрема підприємців, величезне. 6% підтримки -- це оцінка “реформаторської” діяльності голови ДФС. Згідно з усіма опитуваннями, фіскальна служба залишається лідером за рівнем корупції.
-- Добре, поясніть тоді, що ви робите по-іншому на митниці, якою керуєте?
-- Це вже восьмий місяць моєї роботи на Одеської митниці. До слова, в останній трирічній історії Одеської митниці це унікальний випадок. Тому що ніхто з керівників не працював там більше як три місяці. Зазвичай туди приходили зі своїми конкретними намірами, реалізовували їх і йшли далі. Я прийшла в напівзруйнований колектив, де не було нормального управління, тим паче -- спрямованого на якісь зміни. Зазначу, що Одеська митниця є територіально найбільшою в Україні: 65% усіх товарів проходить через одеські порти. Одеська митниця завжди була синонімом корупції. Я свідомо йшла туди працювати, щоб це змінити. Для мене це був важливий виклик. Я розуміла, що піти на посаду в найбільш корумповану сферу і показати там результат -- це дуже важливо. Тепер Одеська митниця є не синонімом корупції, а синонімом позитивних змін. Нині представники бізнесу розповідають, що коли приходять на інші митниці оформлятися і там у них просять хабар, то вони кажуть: “Якщо ви хочете хабара, то ми підемо на оформлення в Одесу”. Для мене це вже хороший знак. Ми створили прецедент -- приклад того, що навіть у такій корумпованій системі можна працювати чесно і можна створити нормальні умови для чесного бізнесу. Ми до цього йшли, змінюючи чинні процедури. Але загалом головна моя мета перебування на цій посаді -- запуск митниці нової формації і запуск нового термінала на морському вокзалі в Одеському порту.
-- А конкретні приклади змін можете навести?
-- Ми зменшили кількість фізичних доглядів і заборонили проводити перевірки іншим контрольним органам (таким, як поліція, Служба безпеки, прикордонна служба -- усім, хто раніше “трусив” бізнес). Це можливо лише за попереднім погодженням. Час оформлення для компаній з низькими репутаційними ризиками зменшився із 4 годин до години. Середній час оформлення міжнародного транзиту зменшився більше ніж утричі і становить лише 10 хвилин. Нині 89% усіх вантажів, які йдуть через Одеську митницю, оформлюють за ціною, вказаною у контракті, а не за індикативними цінами -- для того, щоб зменшити можливість фіктивних рішень інспектора. Тобто все те, що ми робимо, спрямоване на сервіс. Ми говоримо, що держава створена для того, щоб надавати послуги людям, які в ній живуть. Митниця -- це також сервісна організація. Це не є якийсь орган терору чи контролю. Це орган, який, навпаки, має покращувати торгівлю і формувати здоровий клімат для бізнесу. -- Якщо ви це все зробили, то важко зрозуміти, як вам заважає пан Насіров?
-- Усі зміни, які ми пропонуємо, наражаються на шалений опір системи. Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров запевняв мене в підтримці впроваджуваних на митниці реформ. Однак за спиною систематично їм протидіє і в останні декілька місяців навіть не приховує цього. Мене дуже дивує, що такі люди, як Роман Насіров, досі керують митною службою країни. Через постійний супротив з боку керівництва Державної фіскальної служби, через суцільне небажання змінювати систему, через блокування найпростіших змін не все дається легко. У нас постійні перевірки Служби безпеки. До того була купа внутрішніх перевірок -- у межах Державної фіскальної служби. Левову частку часу мені доводиться витрачати не на конструктивну роботу, не на те, щоб створити щось нове, а на відвойовування собі права щось робити. Я розумію: те, що ми зробили, -- це багато в межах митної системи України (бо тут узагалі майже нічого позитивного не відбувається в сенсі реформ), але цього замало, якщо говорити про цілі, які ми собі ставили.
-- Чи вдалося вам зрозуміти, які корупційні схеми є ключовими на українській митниці?
-- Безумовно. Найголовніша -- це заниження ціни за допомогою використання індикативних цін -- коли з інспектором можна домовитися, за яку ціну пропустять ваш товар. Таку можливість іноді може використовувати бізнес, а іноді -- чиновник. Усе залежить від того, кому як зручно. Іноді чиновник може підвищувати ціну й вимагати хабара, а іноді бізнес може платити хабар за те, щоб ціна була нижчою, ніж запропонована чиновником. Триває така собі торгівля. Що робимо ми? Працюємо за цінами, вказаними в договорі. Не працюємо з тим бізнесом, який діє у сірій чи, точніше, у темно-сірій зоні. Наслідки -- двоякі. З одного боку, за останні декілька місяців до нас, на Одеську митницю, зайшло понад 200 нових компаній. З іншого -- багато компаній, зокрема одеських, які звикли недоплачувати податки до бюджету і домовлятися, замість того, щоб чесно платити, переходять на інші митниці -- туди, де їм вдається знайти “компроміс”. Ми в Одесі створили біле поле -- щоб той, хто хоче працювати чесно, мав таку можливість. Але для того, щоб повністю змінити ситуацію і зберегти державі гроші, треба змінити всю систему. Не може один регіон перекрити ці потоки. От мені, наприклад, казали: ви, перебуваючи на посаді, не збираєте хабарів. Це означає, що корупційна машина втрачає приблизно 700 доларів з кожного контейнера. Зважаючи на кількість контейнерів, які проходять в Одесі, це 700 тисяч доларів на місяць. Лише на цьому. Загалом корупційних схем дуже багато. Для мене не так важливо заглибитися у їх подробиці, як вибудувати справедливу систему роботи митниці.
Читайте также: Какие претензии у Насирова к Марушевской
-- Цими днями ви фактично вже відрито атакували свого керівника. Не боїтесь, що можете втратити посаду?
-- Ми маємо потужну міжнародну підтримку
-- Одеську митницю відвідали вже представники п’яти посольств. Бізнес, який спробував працювати в Одесі чесно, також нас підтримує. Оскільки є позитивні результати, нас позбутися складніше. Я не тримаюся за цю посаду. Для мене не принципово бути керівником митниці. Однак я хочу досягнути результату, продовжувати робити те, що ми робимо. Ми хочемо реформ, ми можемо їх впроваджувати і не зупинимося на досягнутому. Ми з паном Насіровим різні. Він для самозбереження імітує реформи, а ми їх робимо і робитимемо, незважаючи на опір системи. Бо хочемо, щоб Україна ставала кращою. Бо нам тут жити, а не в якомусь Лондоні
-- Натякаєте на дві незадекларовані квартири Насірова в столиці Великої Британії, які виявили наші громадські активісти-антикорупційники? -- Наразі три крапки.
Наталія ВАСЮНЕЦЬ
expres.ua...

Еще по теме

Насіров не знає, з якої країни фонд

Насіров не знає, з якої країни фонд "Відродження". ВІДЕО

28-04-2016, 11:44
Юлію Марушевську звільнили з посади начальника Одеської митниці

Юлію Марушевську звільнили з посади начальника Одеської митниці

15-04-2016, 12:50
Урядові Гройсмана запропонували звільнити голову ДФС Насірова

Урядові Гройсмана запропонували звільнити голову ДФС Насірова

15-04-2016, 12:25
Як Марушевська влаштувала розгон на Одеській митниці

Як Марушевська влаштувала розгон на Одеській митниці

18-12-2015, 20:46
Насіров евакуює митників з Одеси на Київщину

Насіров евакуює митників з Одеси на Київщину

27-11-2015, 21:54
Чому Насіров «евакуює» своїх митників від Саакашвілі на Київщину

Чому Насіров «евакуює» своїх митників від Саакашвілі на Київщину

25-11-2015, 11:42
Социум

Редактор раздела Социум
Написать на e-mail