| | Як живе міфічна "ЛНР"
Социум

Як живе міфічна "ЛНР"

0
Як живе міфічна "ЛНР"

Як живе міфічна "ЛНР"
У нинішньому стані ЛНР схожа на Абхазію, Придністров’я або Північну Корею. Даються взнаки збільшення цін на продукти харчування, простій підприємств та шахт, низькі зарплати населення.
Детальніше про життя в "ДНР" у своєму матеріалі на сайті "Новое время"пише Максим Бутченко.
Двадцять хвилин без перерви – саме стільки знадобилося 47-річній підприємниці Ларисі з міста Антрацит, що розташоване на території так званої ЛНР, щоб розповісти – нашвидку – про проблеми. Вона просить не називати її прізвище, а далі говорить і говорить: що податки в республіці вдвічі вищі, ніж в Україні, що навіть найдрібніший бізнес постійно перевіряють, що на кордонах не тільки з Україною, а й Росією, і навіть з так званою ДНР стоять митні пункти. І там підприємці платять податки і мита, а також хабарі.
Вона кожен день протягом двох років спостерігає, як змінюється життя в республіці."У ЛНР є горілчаний завод, і в ДНР теж є горілчаний. І не дай бог провезти горілку з однієї республіки в іншу – це справжній злочин", – розповідає Лариса.
Для Ігоря Плотницького, ватажка ЛНР, це зміни на краще: з допомогою російських кураторів він вибудував адміністративну і силову вертикаль, а ще підім’яв під себе найбільш ласі бізнес-сфери – насамперед торгівлю вугіллям та операції з автомобільним паливом.

Читайте также: Полоненого в «ДНР» співробітника київського «Центр.UA» засудили до 2 років тюрми
Для електорату Плотницького все виглядає інакше. Економічне становище ЛНР з кожним роком погіршується. Проявляється це у всьому. Ціни на продукти харчування ростуть невблаганно і помітно перевищили середньоукраїнський рівень. Навіть введення в обіг російських рублів не рятує. Більшість підприємств простоює, шахти якщо і працюють, то лише на підтримання процесів. А єдиним джерелом доходів для основної частини населення стали українські пенсії і соцвиплати. Щоб їх отримати, потрібно витратити гроші та час: в середньому за 3 тис. грн можна оформити пенсію без виїзду з ЛНР, а ще за 2 тис. грн. – з виїздом, але за день.
Як живе міфічна \"ЛНР\"

Зняти рекламу українського пива у жителів молодої республіки рука так і не піднялася
Нестачу грошей в ЛНР місцева влада намагається компенсувати збільшенням податкового навантаження. Наприклад, недавно ввели збір на наявність автотранспорту: у середньому кожен автолюбитель повинен віддати щороку 400 руб. (150 грн), причому за несплату загрожують адміністративною відповідальністю.
А ще чим далі на південь, тобто подалі від Луганська, тим гіршими стають економіка та становище населення – така ось нова географія молодої псевдореспубліки.
Квазідержава
Луганський журналіст Сергій Сакадинський, який 148 днів провів за надуманим звинуваченням у підвалі республіканських спецслужб, продовжує жити в ЛНР. Він каже, що формально життя в місті виглядає більш-менш пристойно. Правда, у цього "більш-менш" є застереження. Так, громадський транспорт в Луганську працює майже в звичайному режимі, але на деякі напрями він не ходить після 18:00. У магазинах немає порожніх полиць. З-поміж знайомих підприємців Сакадинського більше половини займаються тим само, що й раніше. "Якщо прибрати сюрреалізм у вигляді бордів з написом Держреклама ЛНР, то місто виглядає так само, як і до воєнних дій", – міркує Сакадинський.
Та ще розрахунки в російських рублях видають з головою нові реалії.
Деякі будівлі в місті вже відремонтували, каже він: наприклад, бібліотеку імені Максима Горького, постраждалу від артобстрілів. У розташованому в центрі торговому центрі Атріум, який кілька місяців був порожнім, з’явилися орендарі. І по всьому місту відкрилися комісійні магазини – незмінний атрибут 1990-х.
Як живе міфічна \"ЛНР\"

Читайте также: "Украинская земля кажется Меккой". Блог из Луганска
Разом із "незалежністю" в Луганськ прийшли пам’ятник новим "героям"
В обід у місті навіть буває жваво. Але починаючи з 16:00 Луганськ порожніє. За словами Сакадинського, під вечір рідкісна машина промчить по трасі і пішоходів на вулицях дуже мало.
Але ж раніше в цей час у місті лише починалося життя.
Публіцист Сергій Іванов, який мешкає в Києві, і до 2008 року працював у прокуратурі Луганської області, підтримує широкі контакти з земляками. І ті свідчать, що обстановка в республіці нагадує театр: на сцені все виглядає більш-менш, а от за лаштунками йде зовсім інше життя.
Колишній луганський адвокат Ігор Чудовський, постраждалий від прихильників Новоросії, розповідає, що за цими лаштунками діє так зване міністерство держбезпеки – МДБ. На озброєнні у нього – перевірені радянські методи часів "великої чистки": людей можуть затримувати на вулицях і вдома, звинувачення висуваються найабсурдніші, ніякого адвокатського захисту не існує. Підприємці можуть потрапити "на підвал" лише тому, що хтось захотів відібрати їхнє майно.
Але деяким бізнесменам щастить – вони стають впливовими фігурами в оточенні Плотницького. Іванов називає серед таких "щасливців" Зінаїду Найден, керівника великого зернопереробного підприємства Луганськ-Нива, і Тетяну Молчанову, директора Луганського м’ясокомбінату.
Однак найбльше, мовляв, досяг успіху Віктор Пеннер. "Це людина зі складною долею – сидів за вбивство, займався ПММ-бізнесом, – розповідає Іванов. – Зараз він координує всі фінансові установи і одним з основних джерел доходу Плотницького – операції з автомобільним паливом". Мова йде про контрабанду бензину на територію республіки з Росії та України.
Економічні проблеми
Усі фінансові успіхи республіки закінчуються за межею найближчого оточення Плотницького. Далі починається життя реальне.
Олександр Талавера, експерт VoxUkraine і викладач британського Шеффілдського університету, який проводив дослідження економіки ЛНР-ДНР, зазначає, наприклад, таку деталь: розбіжність у цінах між містами луганської республіки може відрізнятися в рази.
Як живе міфічна \"ЛНР\"

Повна відсутність рекламної активності
"Така картина свідчить про неякісний розподілі ресурсів, погану логістику та слабку економіку", – каже Талавера. Дослідження оцінює економіку республік приблизно 20-50% від довоєнного рівня.
Луганчанин Сакадинський із власних спостережень за життям малої батьківщини робить наступні висновки: заводи, що працювали раніше, активні й зараз, але приблизно на третину від колишньої потужності. Тому що нікуди вивозити продукцію і важко завозити сировину.
Погіршується становище і бюджетників. Так, на сайті центру зайнятості міста Краснодон пропонують роботу вчителю російської мови та літератури – із зарплатою в 1,2 тис. руб. (480 грн) у місяць. Відкрита вакансія лікаря міськлікарні – 3-4 тис. руб. (1,1–1,5 тис. грн) і прибиральниці – 2,9 тис. руб. (1 тис. грн).
Для України це мало, а для республіки – ще менше. Адже ціни ростуть. Особливо на українські продукти і ліки – все те, що завозять із Росії, гірше за якістю і дорожче. Та й ввезти ті ж ліки з "братньої" РФ вже складно: на кордоні представники ЛНР вимагають чек, сертифікат якості та рецепт. Вихід один – приховувати подібні товари. Так, православний батюшка Олександр Авдюгін із Ровеньків, що на Луганщині, колись агітував свою паству на боротьбу з Україною. А нещодавно похвалився у Фейсбуці, що привіз з Росії таблетки, заховані в упаковці з памперсами. І поскаржився на нелегке життя новороса.
Як живе міфічна \"ЛНР\"

Розбиті маршрутки
Уряд докладає всіх зусиль, аби поліпшити економічне становище завойованої території. Нещодавно луганські ЗМІ виклали відеозапис засідання так званої ради міністрів ЛНР. На ньому стурбований зубожінням народних мас Плотницький протягом 15 хвилин з’ясовував собівартість стратегічного товару – тушки курки – "з потрухами і без".
Ще молода псевдореспубліка намагається залучити іноземних туристів. За словами Павла Пілавова, в. о. міністра у справах сім’ї, молоді, спорту та туризму ЛНР, вони підготували маршрут за трьома напрямками: слідами Молодої гвардії, пішохідна екскурсія Луганськ історичний і Королівські скелі, Провальський степ.
Королівські скелі являють собою невисокі скелясті утворення. Хто поїде ними милуватися – міністр не уточнив.
Суспільний зріз
На тлі всього цього "розквіту" настрої в місцевому суспільстві змінюються кардинально. Жителька Антрациту Тамара Редько бачить, що основна маса її земляків скаржиться: мовляв, не чекали такого життя.
Найсильніше, за її спостереженнями, постраждали шахтарі та робітники великих підприємств.
У минулі часи саме ці категорії населення заробляли більше, ніж інші. "Тепер їм видали 15% зарплати за квітень. І це при ставці 5 тис. руб. [1,8 тис. грн]. Уявляєте, який у них настрій?" – каже Редько.
Щоб якось викрутитися і вижити, майже всі луганські пенсіонери оформили виплати в Україні. Там же оформляють допомогу для переселенців.
Сакадинський наводить прайс на послуги: виїзд для оформлення пенсій – 2 тис грн із кожного. Набирають групу 6-7 чоловік і відправляють мікроавтобусом на той бік – у Сєвєродонецьк або Рубіжне, контрольовані українськими військами. Місцеві "рішали" беруться все оформити за один день.
При цьому в Мінсоцполітики запевнили, що з червня 2016 року вони удосконалили систему призначення та контролю за соціальними виплатами. Мовляв, тепер нарахування відбувається за фактичним місцем проживання.
Але луганчани з того та іншого боку фронту, які заробляють на стареньких, знайшли вихід: прописують пенсіонерів за фіктивними адресами. 62-річна Ніна Сергіївна, яка мешкає в Ровеньках, розповідає: їм пропонували за 3-4 тис. грн оформити прописку в Слов’янську, за старою або недійсною адресою. Їхати нікуди не треба – з українського боку отримати пенсію допомагає посередник. За словами Ніни Сергіївни, послугами таких "помічників" користується багато людей.
Як живе міфічна \"ЛНР\"

Українські мережі і компанії залишили Луганськ, а на їхнє місце ніхто не прийшов
На приватні проблеми накладаються інфраструктурні – в ЛНР постійно відбуваються віялові відключення електрики і регулярно виникають перебої з водопостачанням.
А ще з доріг, особливо в області, почав сповзати асфальт. А ремонтники на трасах – рідкість. І покриття добиває важка військова техніка.
"Справи кепські у всьому", – резюмує підприємниця Лариса з Антрацита.
Але так думає вона – людина активна. А більшості населення, як зазвичай, все одно: тільки б не стріляли і була робота.
"Плотницький перетворився на банального секретаря обкому, а ЛНР – у Північну Корею", – підсумовує розмову про свою малу батьківщину Іванов.
Обозреватель...

Еще по теме

Як живе міфічна

Як живе міфічна "ЛНР"

19-08-2016, 12:49
Жителі Луганська розповіли, як

Жителі Луганська розповіли, як "рішали" обходять український контроль за ...

4-08-2016, 16:51
Не те життя, про яке мріяли: адептів

Не те життя, про яке мріяли: адептів "русского мира" в Донбасі дедалі мен ...

19-01-2016, 13:27
Поверніться! Без вас у

Поверніться! Без вас у "ЛНР" немає майбутнього, - Плотницький та «мер» Лу ...

26-12-2015, 22:21
Сім'єю, молоддю, спортом і туризмом в «ЛНР» займаються чотири особи

Сім'єю, молоддю, спортом і туризмом в «ЛНР» займаються чотири особи

6-12-2015, 09:19
Між

Між "ЛНР" і "ДНР" може спалахнути "горілчана війна"

9-11-2015, 18:46
Социум

Редактор раздела Социум
Написать на e-mail