| | "От я зараза така" - як судять Нелю Штепу
Социум

"От я зараза така" - як судять Нелю Штепу

0
\"От я зараза така\" - як судять Нелю Штепу

"От я зараза така" - як судять Нелю Штепу
Судову залу в Харкові, де слухають справу Нелі Штепи, охороняють бійці у масках і з автоматами. Тих, хто входить, перевіряють металошукачем.
У самій кімнаті охорона вже без масок і лише з пістолетами. По черзі вартують скляну вигородку, де перебуває підсудна. І коли вона жестами питає в одного з хлопців, котра година, той спершу дивиться на командира і відповідає тільки після ствердного кивка.
Колишнього мера Слов’янська судять за особливо тяжкі злочини - посягання на територіальну цілісність України і тероризм. Їй загрожує довічне ув’язнення.
Тарута на зв’язку
"Я чую голос Тарути!" – радісно вигукує Неля Штепа, поки судові техніки намагаються налагодити звук. На онлайн-зв’язку із районним судом Харкова екс-губернатор Донецької області, свідок з боку захисту.
Читайте также: Экс-мэру Славянска Неле Штепе продлили арест до 22 июля
З різних причин допит Сергія Тарути кілька разів відкладали, і його свідчень підсудна чекає з особливим хвилюванням.
Для захисту надзвичайно важливі спогади пана Тарути про події весни 2014 року у Слов’янську - Неля Штепа розраховує, що вони її виправдають. Вона стверджує: тодішній очільник Донеччини фактично дав їй карт-бланш на співпрацю з сепаратистами.
Я радив, щоб вона йшла, заспокоювала тих, хто захопив будівлі, робила все, щоб запобігти кровопролиттю у Слов’янськуСергій Тарута, колишній голова Донецької ОДА
"Коли бойовики наставили зброю на моїх онуків, невістка зателефонувала Таруті, і він сказав: "Хай говорить, що вони вимагають. А коли закінчиться все, я скажу, що вона не винувата", - каже пані Штепа. Мова йшла про інтерв’ю російським ЗМІ і публічні заяви та виступи, додає вона.
12 квітня у Слов’янську сепаратисти захопили міський відділ міліції та СБУ. В той день, пригадує Неля Штепа, її в місті не було. І вказівку – повертатися і вжити заходів – вона отримала саме від голови ОДА. Це підтверджує Сергій Тарута: "Я радив, щоб вона йшла, спілкувалась, заспокоювала тих, хто захопив будівлі, робила все можливе, щоб запобігти кровопролиттю у Слов’янську".
Поки адвокат і прокурори ставлять запитання свідкові, Неля Штепа у скляній клітці не сідає ані на мить. Вона нервово смикає сукню і не зводить очей з екрану, хоча на ньому майже нічого не видно.
"Мені сказали, що дуже агресивний натовп вимагає від неї дати інтерв’ю російському виданню і якщо вона це зробить, вони відпустять заручників. Я сказав, якщо людей відпустять і звільнять будівлі, - вона може піти на це заради порятунку тих, хто там захоплений. А я підтверджу цей факт", - чути голос Сергія Тарути.
\"От я зараза така\" - як судять Нелю Штепу
Справу слухає Червонозаводський районний суд Харкова
"Дякую, Сергію Олексійовичу!" - кричить підсудна, коли допит завершено. Вона з тріумфом дивиться на суддів, наче справді розраховує, що її зараз звільнять. Але засідання продовжується, адвокат монотонно зачитує клопотання, і пані Штепа знесилено сідає на лаву й заплющує очі.
- Вам погано? – моментально реагує суддя, що головує.
- Щось нудить…
- Може, швидку?
- Ні, водички.
Охоронець приносить склянку води, просуває через спеціальне віконечко.
Читайте также: Славянские ватники под присмотром Оппоблока пытались выехать на поддержку Штепы
- Пийте, не бійтесь, - коментує суддя. – Це ми купуємо спеціально…
"Ненафарбована й ненакручена"
Неля Штепа швидко оговтується. Відома ексцентричною поведінкою, вона в притаманній їй манері – щирій і невимушеній - коментує те, що виголошується в суді. Час від часу суддя з докором обриває її: "Неля Ігорівна, ви ж серйозна жінка…", але не так суворо, і підсудну це не зупиняє.
Навіщо ви сказали, що в мене двох зубів немає?Неля Штепа
- Що-що там про Путіна було? – питає вона в судді, який зачитує стенограми її публічних виступів. Той гортає сторінки назад, знаходить потрібне місце.
- Ви йому дякували.
- От я зараза така! – визнає пані Штепа.
- Ваша честь, прошу закликати до порядку… - втручається прокурор.
- Так розстріляйте мене, розстріляйте! – вигукує підсудна.
За кілька хвилин суддя доходить до майнового стану звинувачуваної, перераховує її автомобілі.
- Скільки-скільки? Чотири? А ну, які ж? – пані Штепа знов, попри процедуру, звертається до судді.
- "Тойота Ленд Крузер", "Пежо", "Шкода"…
- А, ну це всі, що були в мене за весь час. Я їх давно продала, залишилась тільки "Шкода". Так у мене і ЗІЛ був! Чому вони про нього не згадали? Дякую, хоч літака мені не приписали.
Під час оголошення довідки про стан здоров’я, кокетливо бентежиться: "Навіщо ви сказали, що в мене двох зубів немає? Утім, гаразд. Я сама про це говорила – мені їх бойовики вибили".
\"От я зараза така\" - як судять Нелю Штепу
Мер Слов’янська Неля Штепа під час надзвичайного з’їзду Партії регіонів у Донецьку в квітні 2014 року
Два роки слідства й судових розглядів Неля Штепа провела за ґратами у харківському СІЗО. Вона дуже схудла, уважно стежить за зовнішнім виглядом. Яскравий макіяж, оздоблені золотом сукні, обов’язково зачіска й підбори.
Під час засідання з її черевика відривається бантик, і вона відверто сумує й голосно скаржиться хлопцям з охорони.
На одному з попередніх засідань вона переконувала суддів: "Як я могла давати інтерв’ю у спортивному костюмі, ненафарбована, ненакручена?!" Йдеться про відеозапис російських LifeNews і "Комсомольской правды", де Неля Штепа говорила про підтримку Путіна, створення автономії на Сході і перехід під юрисдикцію РФ.
Для колишнього мера Слов’янська її непрезентабельний вигляд - це безперечний доказ того, що її змусили говорити під дулом автомата.
"Все йде, як має бути"
Нелю Штепу звинувачують за двома статтями Кримінального кодексу: посягання на територіальну цілісність України, яке призвело до загибелі людей, і створення терористичної групи.
"Починаючи із 12 квітня 2014 року, користуючись нестабільною ситуацією в державі… Штепа навмисно не вжила всіх можливих заходів щодо забезпечення належної життєдіяльності міста … проте сприяла створенню та діяльності терористичних груп шляхом забезпечення умов для їх створення і діяльності", - йдеться в обвинувальному акті, оголошеному в суді.
Звинувачення наполягає, що дії або бездіяльність підсудної сприяли захопленню міста.
Звинувачувальний акт написаний у дусі шкільного твору. Вільний виклад на темуДмитро Марченко, адвокат Нелі Штепи
За час перебування міста під контролем сепаратистів – від 12 квітня до 5 липня – у Слов’янську загинули 117 людей: від вогнепальних, осколкових і ножових поранень. Список загиблих прокурори зачитували поіменно.
У ньому були імена депутата Горлівської міськради Володимира Рибака й членів екіпажів збитих над Слов’янськом літака й вертольота.
Адвокат Нелі Штепи не вважає звинувачення доведеним.
"Звинувачувальний акт написаний у дусі шкільного твору. Вільний виклад на тему. Якщо людину звинувачують у злочині, то далі має бути: "що підтверджується тим-то і тим-то". Тут ми цього не бачимо, - сказав ВВС Україна Дмитро Марченко, новий захисник Нелі Штепи. - Усі наші свідки підтвердили, що все, що вона говорила, коли перебувала в полоні – її змусили сказати, погрожуючи зброєю".
Захисник новий – так само як і суддя, що головує.
Попереднього суддю, Дениса Чудовського, звільнили за законом про люстрацію, коли вже була розглянута значна частина справи. Віктор Єжов, якій замінив його в кріслі голови, – земляк Нелі Штепи, з Донеччини. З новим складом суду матеріали провадження почали розглядати з самого початку, наново опитувати свідків та вивчати висновки експертів.
"Поки що все йде, як має бути", - коментує хід судового слухання адвокат, але відмовляється прогнозувати вирок і тривалість розгляду.
Суд має вивчити ще два томи документів, відеозаписи і допитати 30 свідків з боку захисту.
Наступне засідання призначене на 13 вересня. Цього дня Нелі Штепі виповниться 54 роки.
bbc.com...

Еще по теме

Суд залишив Штепу під вартою до 7 лютого

Суд залишив Штепу під вартою до 7 лютого

21-01-2016, 17:16
Неля Штепа сложила полномочия мэра Славянска

Неля Штепа сложила полномочия мэра Славянска

18-04-2014, 09:29
Неля Штепа рассказала, что террористы вооружали жителей Славянска в местной ...

Неля Штепа рассказала, что террористы вооружали жителей Славянска в местной ...

16-04-2014, 11:07
Неля Штепа рассказывает, что симулировала поддержку террористов, потому что ...

Неля Штепа рассказывает, что симулировала поддержку террористов, потому что ...

16-04-2014, 10:30
Мэр Славянска Неля Штепа объявила в городе чрезвычайную ситуацию

Мэр Славянска Неля Штепа объявила в городе чрезвычайную ситуацию

16-04-2014, 09:52
Мэр Славянска испугалась антитеррористической операции

Мэр Славянска испугалась антитеррористической операции

15-04-2014, 15:08
Социум

Редактор раздела Социум
Написать на e-mail