| | ≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки
—оциум

≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки

0
≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки

≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки
 оли постало питанн€ щодо оточенн€ в район≥ ≤ловайська нашого угрупованн€ Ц його значно посилили за рахунок частин ≥ п≥дрозд≥л≥в, €к≥ в≥дходили, групувались в район≥ ≤ловайська. “ам було всього близько 1200-1400 чолов≥к. ÷€ цифра приблизна, тому що, на жаль, ми не можемо ч≥тко оц≥нити к≥льк≥сний склад добровольчих батальйон≥в Ц спец≥ал≥зованих батальйон≥в ћ¬—, Ќ√”. ≤ кожного дн€ ц≥ цифри зм≥нювалис€.
 онкретно, ск≥льки њх було, неможливо нав≥ть зараз встановити. …мов≥рно, це повинн≥ були б зробити посадов≥ особи вищеозначених структур.
ўодо «бройних —ил Ц Ї реальн≥ цифри в≥дпов≥дно до донесень та розрахунк≥в Ц угрупованн€ складало близько 1200-1400 чолов≥к. як вар≥ант, € особисто пропонував генералу –услану ’омчаку Ц зайти в ≤ловайськ, зайн€ти кругову оборону до оч≥куванн€ готовност≥ резерв≥в призначених дл€ деблокуванн€. Ѕула така можлив≥сть. “им угрупованн€м Ц понад тис€ча людей Ц було достатньо реально вир≥шити це питанн€. ¬≥н мен≥ сказав: € це завданн€ виконати не можу, тому що мен≥ добровольч≥ батальйони поставили ультиматум Ц або ми виходимо вс≥ разом, або ми виходимо сам≥, а ви тут, €кщо хочете, залишайтесь ≥ д≥йте €к вважаЇте за потр≥бне. √енерал ’омчак пов≥домив, що прийн€в р≥шенн€ щодо виводу всього угрупованн€.
ѕ≥д час виходу розгл€дали р≥зн≥ вар≥анти. ѕропонувавс€ вих≥д др≥бними колонами по 10-15 машин в р≥зних напр€мках на широкому фронт≥, зокрема ≥ на п≥вдень, тому що там був прост≥р дл€ руху з виходом в район ћар≥упол€ або, можливо, в район √ран≥тного. јле було обрано вар≥ант виходу за маршрутами, оговореними з кер≥вництвом рос≥йського √енерального штабу Ц ц≥ маршрути рос≥€ни пропонували €к Ђзелений коридорї дл€ виходу наших п≥дрозд≥л≥в.
÷е була ≥н≥ц≥атива ѕут≥на, 26 серпн€ в≥н про це за€вив, ≥ ми впродовж двох дн≥в (!!!) узгоджували з рос≥йською стороною питанн€, €ким чином зд≥йснити цей вих≥д. ѕерша умова була дл€ нас прийн€тна Ц вих≥д Ђзеленим коридоромї, з озброЇнн€м ≥ в≥йськовою техн≥кою. Ѕез питань. јле, безпосередньо вже в н≥ч перед виходом, 28 серпн€, десь в район≥ 22-њ години, на мене вийшов генерал Ѕогдановський Ц перший заступник начальника √енерального штабу «— –ос≥йськоњ ‘едерац≥њ Ц ≥ сказав: Ђ”мови зм≥нюютьс€, ми можемо дозволити т≥льки вих≥д, без озброЇнн€ ≥ нав≥ть без стр≥лецькоњ зброњї. ÷е було дл€ нас неприйн€тно, це взагал≥ створювало серйозну небезпеку дл€ наших в≥йськовослужбовц≥в. ≤нших умов п≥сл€ ц≥Їњ розмови не було.
–озмову про остаточн≥ умови рос≥€н € нев≥дкладно дов≥в генералу ’омчаку. “акож зазначив, що в так≥й обстановц≥ потр≥бно планувати не вих≥д, а прорив. Ќа м≥сцевому р≥вн≥, в ≤ловайську, р≥шенн€ про вих≥д приймалось колег≥ально, зокрема ≥ з кер≥вництвом добровольчих батальйон≥в, командирами п≥дрозд≥л≥в. ¬они обрали дл€ себе вар≥ант виходу за завчасно оговореними з рос≥€нами, ч≥тко та покроково, маршрутами ≥з виходом в район≥ —таробешево.
ƒо реч≥, одн≥Їю з умов було те, що т≥льки п≥сл€ виходу, в район≥ —таробешеве, ми мали повернути полонених Ц рос≥йських в≥йськовослужбовц≥в, €к≥ були у склад≥ нашоњ колони. Ќин≥ загальнов≥домо, що колона була розстр≥л€на, у тому числ≥ розстр≥л€н≥ рос≥€нами ≥ њхн≥ рос≥йськ≥ в≥йськовослужбовц≥.
я пост≥йно контактував з рос≥йським генералом Ѕогдановським, тому що 28 серпн€ генерал √ерасимов Ц начальник √енерального штабу «— –‘ Ц був у в≥др€дженн≥, але вже 29-го числа в≥н був на м≥сц≥, десь у друг≥й половин≥ дн€ € сп≥лкувавс€ з ним.
≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки

„итайте также: —егодн€ оглас€т результаты расследовани€ по »ловайску и другим неудачам войны периода 2014-2015
ƒо реч≥, вноч≥ € сп≥лкувавс€ ≥з начальником √оловного оперативного управл≥нн€ √енерального штабу «— –‘ генералом  артаполовим, ≥ з його заступником генералом ™встратовим, €кий нин≥ Ї начальником √оловного оперативного управл≥нн€ √Ў «— –‘. Ќ≥хто з них не хот≥в брати на себе в≥дпов≥дальн≥сть за д≥њ рос≥йських в≥йськ п≥д ≤ловайськом, адже розум≥ли, що це Ї в≥йськовий злочин, ≥ що за це комусь доведетьс€ в≥дпов≥дати. –ос≥йськ≥ генерали перекидали комун≥кац≥ю з одного на ≥ншого, в≥д перших ос≥б на других, пот≥м на третьор€дних.
” нас не було вибору, нам необх≥дно було сп≥лкуватись дл€ того, щоб все-таки вир≥шити питанн€ безпеки наших людей, €к≥ мали вийти ≥з цього оточенн€. ÷е, до реч≥, п≥дтверджено документально. ” матер≥алах сл≥дства такий документ Ї, де п≥дтверджено ч≥тко по часу, по дн€м Ц з ким, коли, ск≥льки хвилин нав≥ть Ц до секунди Ц велись переговори з рос≥€нами. ќднак, де€к≥ пол≥тики, Ђекспертиї за€вл€ють, що ћуженко говорить неправду, мТ€ко кажучи, що ћуженко бреше ≥ в≥н н≥ з ким не сп≥лкувавс€ того часу.
–озгл€далис€ р≥зн≥ вар≥анти виходу з оточенн€. «окрема, у п≥вн≥чному напр€мку, де у нас теж було недостатньо сил ≥ засоб≥в. јле це також був один з вар≥ант≥в, що мав право на житт€ та на усп≥х. ƒ≥йсно, маневр був би неоч≥куваний ≥ дл€ рос≥йськоњ сторони, ≥ дл€ формувань так званоњ ЂЌоворос≥њї. “акий вар≥ант також пропонувавс€ командуванню сектора ЂЅї.
ƒо реч≥, командуванн€ сектора ЂЅї опинилось в район≥ ≤ловайська, скаж≥мо так, по факту. ÷е не було основним завданн€м кер≥вника сектору генерала ’омчака Ц орган≥зовувати виконанн€ тактичноњ задач≥ щодо вз€тт€ п≥д контроль м≥ста ≤ловайськ, тому що сектор мав набагато б≥льше бойових завдань. ÷е ≥ виконанн€ завдань у зах≥дн≥й ≥ п≥вденн≥й частинах ƒонецька, б≥л€ √орл≥вки, ћак≥њвки тощо. “обто на великому фронт≥ велись бойов≥ д≥њ угрупованн€ сектора ЂЅї, ≥ йому необх≥дно було зд≥йснювати управл≥нн€ ц≥лим сектором.
¬т≥м, вињзд до ≤ловайська кер≥вника сектору Ц це його р≥шенн€. ’оча, на мою думку, достатньо було б в≥дправити представника або одного ≥з своњх заступник≥в, щоб на цьому р≥вн≥ забезпечити взаЇмод≥ю м≥ж п≥дрозд≥лами «бройних —ил з в≥дпов≥дними спец≥альними п≥дрозд≥лами ћ¬—. «в≥сно у склад≥ цього угрупованн€ був ≥ представник, а до 22 серпн€ там був безпосередньо перший заступник м≥н≥стра внутр≥шн≥х справ генерал —ерг≥й яровий.
≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки

—л≥д зазначити, що так званий Ђекспертї ёр≥й Ѕутусов там теж був 22-го серпн€. ” мене виникаЇ питанн€: дл€ чого саме у той час в≥н там перебував? яке в≥н мав взагал≥ в≥дношенн€ до плануванн€ ц≥Їњ операц≥њ ≥ до присутност≥ в зон≥ бойових д≥й?
ўодо втрат. Ќа сьогодн≥шн≥й день ч≥тко встановлено втрати п≥дрозд≥л≥в «бройних —ил ”крањни. ¬сього за серпень м≥с€ць 2014 року втрати «бройних —ил склали: безповоротн≥ Ц 427 чолов≥к, 781 Ц сан≥тарн≥ (пораненн€, контуз≥њ тощо, зокрема й психолог≥чн≥ травми).
«а п≥дтвердженими даними ≥ списком загиблих та поранених, в пер≥од з 21 серпн€ по 5 вересн€ 2014 року, в тому числ≥ в район≥ ≤ловайська, саме в цьому угрупованн≥, 150 в≥йськовослужбовц≥в «бройних —ил загинули, 90 Ц отримали пораненн€. ÷е реальн≥ цифри.
ўодо к≥лькост≥ загиблих в≥д 366 до 500 чолов≥к, €кими оперували √енеральна прокуратура, в≥йськовий прокурор: направлено два запити на ≥мТ€ √енерального прокурора ”крањни щодо п≥дтвердженн€ в≥дпов≥дних цифр ≥ пор≥вн€нн€ обл≥ку «бройних —ил ≥з тим обл≥ком, €кий Ї в √енеральн≥й прокуратур≥. јле н≥ на один, н≥ на другий запит нам так в≥дпов≥д≥ ≥ не над≥йшлоЕ
„итайте также: Ђ—еменченко говорил: Ѕери прессу, и едь в »ловайскї, - “рофимович
“ож маЇмо оперувати т≥льки такими даними: 150 загиблих ≥ 90 поранених з 21 серпн€ по 5 вересн€ 2014 року. Ќаголошую, це втрати «бройних —ил ”крањни. “е, що стосуЇтьс€ добровольчих батальйон≥в, вважаю, що обл≥к таких втрат маЇ бути в ћ≥н≥стерств≥ внутр≥шн≥х справ ”крањни, Ќац≥ональн≥й гвард≥њ ”крањни. ÷е њхн≥ п≥дрозд≥ли ≥ будемо спод≥ватис€, скаж≥мо так, що там обл≥кована кожна людина, ≥ кожний загиблий по≥менно, €к це зроблено в «бройних —илах ”крањни.
¬важаю, що мою д≥€льн≥сть маЇ оц≥нювати не √енеральна прокуратура ”крањни. ƒл€ цього Ї в≥дпов≥дн≥ суди, €к≥ приймуть в≥дпов≥дн≥ р≥шенн€ за реальними фактами. ј щодо в≥дпов≥дальност≥ за безд≥€льн≥сть Ц треба пор≥вн€ти, з чого починалась јнтитерористична операц≥€, €к тривала ≥ триваЇ, що призвело до оточенн€ угрупованн€ в район≥ ≤ловайська ≥ траг≥чних насл≥дк≥в. ≤ тод≥ можна вести мову про те, хто д≥€в, а хто займавс€ безд≥€льн≥стю в пер≥од з кв≥тн€ по серпень-вересень м≥с€ць 2014 року.
ѕотр≥бно оц≥нювати не т≥льки ≤ловайськ, а усю д≥€льн≥сть кер≥вництва ј“ќ, зокрема ≥з врахуванн€м тих повноважень, €к≥ њм надавались, ≥ т≥Їњ нормативноњ бази, €ка на той час ≥снувала, а можливо ≥ в≥дпов≥дност≥ ц≥Їњ бази, в≥дпов≥дност≥ певних р≥шень та в≥дпов≥дальност≥ загалом, €ку вз€ло на себе кер≥вництво ј“ќ, нав≥ть ≥з врахуванн€м недосконалост≥ Ц € так скажу Ц нашоњ нормативноњ бази, законодавчоњ бази.
Ќайголовн≥ша причина ≤ловайськоњ трагед≥њ Ц це вторгненн€ рос≥йських в≥йськ. ÷е також ≥ головна причина таких великих втрат. ≤нша причина Ц неузгоджен≥сть, хаотичн≥сть ≥, мабуть, недостатн€ компетентн≥сть при плануванн≥ операц≥њ виходу з оточенн€.
√отовий в≥дпов≥дати за вс≥ своњ р≥шенн€ та розпор€дженн€, €к≥ в≥ддавав, зокрема ≥ за т≥, що пот€гнули за собою втрати. √отовий обірунтувати кожний св≥й крок. јле Ї р≥вн≥ в≥дпов≥дальност≥ р≥зних посадових ос≥б Ц за операц≥ю загалом, за конкретне виконанн€ тактичних завдань. ¬она повинна бути розд≥лена.
≤ловайськ через призму часу. „астина 3. ¬их≥д з оточенн€. ¬исновки

¬ тому числ≥, потр≥бно роз≥братись в склад≥ м≥жв≥домчого угрупованн€, наск≥льки воно мало в≥дношенн€ до јнтитерористичноњ операц≥њ. „ому т≥ добровольч≥ батальйони ћ¬—, Ќ√” не були внесен≥ до загального складу сил ≥ засоб≥в ј“ќ? „ому вони дозвол€ли соб≥ приймати р≥шенн€ на р≥вн≥ кер≥вник≥в ≥, можливо, нав≥ть окремих кер≥вник≥в п≥дрозд≥л≥в Ц виконувати нам бойове завданн€ чи не виконувати його? “акого серед п≥дрозд≥л≥в «бройних —ил не було.
“ак, були факти залишенн€ позиц≥й, нав≥ть пан≥чних втеч, але д≥й на кшталт Ђхочу Ц не хочуї у «бройних —илах не було. “ак що п≥д час оц≥нки д≥й, р≥шень або безд≥€льност≥, спод≥ватимемос€, будуть вивчен≥ вс≥ ц≥ умови ≥ буде прийн€те в≥дпов≥дне р≥шенн€.
ƒо кер≥вництва штабу ј“ќ надходила ≥нформац≥€ з ус≥х д≥л€нок, включаючи ≥ ≤ловайськ, ≥ Ћуганськ. ƒо реч≥, под≥њ в район≥ Ћуганського аеропорту в≥дбулис€, можливо, менш траг≥чн≥, але не менш героњчн≥, н≥ж в ≤ловайську. ¬еличезний героњзм про€вили в≥йськовослужбовц≥ «бройних —ил, €к≥ виконували там завданн€, зокрема й добровольчих батальйон≥в, €ким був, наприклад, 24-й батальйон територ≥альноњ оборони (згодом переформований у 24 штурмовий батальйон Ђјйдарї «бройних —ил ”крањни) ≥ €кий д≥€в достатньо потужно в район≥ Ќовосв≥тл≥вки, ’р€щуватого щодо розширенн€ зони контролю в район≥ Ћуганського аеропорту. ѕ≥дрозд≥ли 80-њ аеромоб≥льноњ бригади героњчно захищали Ћуганський аеропорт.
ƒо реч≥, був такий факт: коли наш≥ п≥дрозд≥ли усп≥шно вийшли ≥з оточенн€, то ще три дн≥ рос≥€ни бо€лись зайти на територ≥ю Ћуганського аеропорту, так≥ втрати њм були там нанесен≥. ј один ≥з командир≥в рос≥йськоњ арм≥њ Ц полку морськоњ п≥хоти Ц дав команду вивести п≥дрозд≥ли своЇњ тактичноњ групи на територ≥ю –ос≥йськоњ ‘едерац≥њ без погодженн€ ≥з вищим кер≥вництвом. ѕричиною дл€ таких д≥й було те, що вони понесли дуже серйозн≥ втрати: в район≥ Ћуганська була знищена практично повн≥стю одна рота 76-њ пов≥тр€нодесантноњ див≥з≥њ «— –‘.
÷е також св≥дчить про тод≥шню ситуац≥ю, по-перше. ѕо-друге, ми розум≥ли ≥ несли в≥дпов≥дальн≥сть за кожну операц≥ю, €ка проводилась на р≥вн≥ кер≥вництва ј“ќ, але були кер≥вники ще й на ≥нших р≥вн€х. ≤ ми розум≥ли ≥ мали в≥дпов≥дальн≥сть за всю державу, тому що загроза була не т≥льки на п≥вденному сход≥ ”крањни. —клад угрупованн€ рос≥йських в≥йськ вздовж державного кордону таку загрозу нам створював ≥ на п≥вноч≥, ≥ на сход≥, ≥ на п≥вдн≥ ≥ нев≥домо, €к ц€ ситуац≥€ могла набути подальшого розвитку.
ћожливо, в €кихось д≥€х хтось може мене звинувачувати. јле звинувачувати в безд≥€льност≥, вважаю, н≥хто не маЇ нав≥ть морального права н≥ мене, н≥ штаб ј“ќ, н≥ командир≥в п≥дрозд≥л≥в, н≥ в≥йськовослужбовц≥в «бройних —ил, €к≥ брали участь ≥ виконували в≥дпов≥дн≥ завданн€.
” доц≥льност≥ чи недоц≥льност≥ тих чи ≥нших р≥шень Ц можливо, так. ¬т≥м, виникаЇ питанн€: а судд≥ Ц хто? ’то експерти? ’тось ≥з них маЇ досв≥д бойових д≥й? „и вс≥ вони мають вищу в≥йськову академ≥чну осв≥ту? „и вс≥ вони ч≥тко розум≥ютьс€ на тих, скаж≥мо так, принципах ≥ тих основах, за €кими застосовуютьс€ в≥йська? „и взагал≥ Ї теор≥€ ц≥Їњ г≥бридноњ в≥йни та њњ специф≥ки? „и взагал≥ була тод≥ прописана јнтитерористична операц≥€ в теор≥њ? —ьогодн≥, так, вже напрацьовано певноњ практики ≥ напр€мк≥в реал≥зац≥њ ц≥Їњ ј“ќ. “ож на основ≥ чого можуть нас звинувачувати в правом≥рност≥ чи неправом≥рност≥ тих чи ≥нших д≥й???
я розпочинав своњ думки ≥ зак≥нчую цитатою командира батальйону спец≥ального призначенн€ «бройних —ил ”крањни Ђƒонбас Ц ”крањнаї полковника ¬ʼ€чеслава ¬ласенка: Ђ÷е не т≥льки ≥стор≥€ трагед≥й, це ще й ≥стор≥€ обману. ≤стор≥€ продемонстрованого героњзму. ѕро це також треба писати, про це також повинн≥ памʼ€тати люди. ћи не були в≥вц€ми на б≥йн≥, не треба нас так сприймати. ћи билис€, ≥ хлопц≥ билис€ героњчно, ≥ нанесли немал≥ втрати рос≥€нам, знаход€чись в заздалег≥дь програшному становищ≥. ќсь це народ ”крањни ≥ повинний про хлопц≥в памТ€татиˮ.
ћан≥акальне бажанн€ р≥зноман≥тних пол≥тик≥в ≥ псевдоексперт≥в уникнути в≥дпов≥дальност≥ за некомпетентне втручанн€ у плануванн€ операц≥њ тактичного р≥вн€, њхн≥й ман≥пул€тивний вплив на сусп≥льство, ф≥нансова залежн≥сть, корумпован≥сть ≥ жад≥бн≥сть перетворюють ≤ловайську трагед≥ю на фарс. “им самим вони чорн€ть памТ€ть про справжн≥х воњн≥в, €к≥ в≥ддали своЇ житт€ за ”крањну! я впевнений ≥стина буде торжествувати над наклепами ≥ ман≥пул€тивною брехнею, час все розставить на своњ м≥сц€. ѕамТ€ть про в≥дданих ”крањн≥ воњн≥в буде жити у наших серц€х в≥чно!
јвтор: ¬≥ктор ћуженко, начальник √енерального штабу «— ”крањни...

≈ще по теме

я готовий в≥дпов≥дати за своњ вчинки, а чи готов≥ ≥нш≥ - ћуженко

я готовий в≥дпов≥дати за своњ вчинки, а чи готов≥ ≥нш≥ - ћуженко

26-08-2016, 13:20
≤ловайськ через призму часу: „астина 2. –≥шенн€ командуванн€, бойов≥ д≥њ

≤ловайськ через призму часу: „астина 2. –≥шенн€ командуванн€, бойов≥ д≥њ

19-08-2016, 15:33
≤ловайськ через призму часу: ќбстановка у сектор≥ Ђƒї, веденн€ регул€рних в ...

≤ловайськ через призму часу: ќбстановка у сектор≥ Ђƒї, веденн€ регул€рних в ...

17-08-2016, 14:23
ќтчет ¬—  –ады по трагедии в »ловайске: эксклюзивный документ

ќтчет ¬—  –ады по трагедии в »ловайске: эксклюзивный документ

19-06-2016, 10:04
√олова √енштабу розказав про помилки командуванн€, що так обурили сусп≥льст ...

√олова √енштабу розказав про помилки командуванн€, що так обурили сусп≥льст ...

8-12-2015, 16:58
 ≤ловайське пекло: розстр≥л колони. ¬бит≥, полонен≥ ≥ р≥к глухого розсл≥дув ...

≤ловайське пекло: розстр≥л колони. ¬бит≥, полонен≥ ≥ р≥к глухого розсл≥дув ...

29-08-2015, 13:03
—оциум

–едактор раздела —оциум
Ќаписать на e-mail