| | Експерти розповіли, чому зростає гривня і на якій позначці зупиниться восени
Социум

Експерти розповіли, чому зростає гривня і на якій позначці зупиниться восени

0
Експерти розповіли, чому зростає гривня і на якій позначці зупиниться восени

Експерти розповіли, чому зростає гривня і на якій позначці зупиниться восени
Більшість сходиться на думці, що поки що нічого страшного із курсом не відбувається.
Протягом усього літа гривня трималася стабільно і навіть укріпилася порівняно з весною і тим паче січнем-лютим 2016 року. Проте в середині серпня вартість долара підскочила з позначки 24,85 грн до 25,04 грн і продовжила зростати. На 1 вересня долар вже коштує 26,08 грн.
Читайте також: Скільки коштує заправити авто у перший день осені.
Середня вартість пального 1 вересня У Нацбанку пояснили таке коливання обмінного курсу гривні впливом тимчасових, а не фундаментальних чинників - сезонного посилення попиту на валюту, корекції цін на зернові, які є одним із ключових товарів українського експорту, і загострення ситуації навколо Криму й на сході країни. Ці явища, зауважив заступник голови НБУ Олег Чурій, збіглися в часі зі зростанням купівлі валюти українськими компаніями для сплати за зобов’язаннями в іноземній валюті наприкінці місяця.
Водночас у НБУ, незважаючи на ці чинники, не очікують надмірної волатильності.
Читайте также: Гройсман не видит оснований для обесценивания гривны
Це підтверджують й більшість економічних експертів. За різними прогнозами, курс восени може сягнути не більше ніж 27 грн/дол. Хоча до кінця року вартість долара може зрости ще на гривню - до 28 грн/дол.
Експерти розповіли, чому зростає гривня і на якій позначці зупиниться восени

Проте існує й думка щодо того, що нинішня девальвація штучно створена спільно Кабміном і НБУ. Адже, за словами економістів, наразі в Україні навпаки є низка об’єктивних чинників для зміцнення гривні. А такими запланованими діями, владні структури, начебто намагаються підвести курс від закладеного у бюджетній резолюції на 2017 рік - 27,2 грн/дол.
Однак, наполягають інші експерти, не варто скидати з рахунків вплив тривоги і паніки, коли починаються розмови про повномасштабну війну. А крім того, є й ще одна суттєва причина - МВФ не дав Україні грошей, що своєю чергою заблокувало надходження коштів від інших міжнародних донорів – Євросоюзу, кредитних гарантій США тощо.
Нинішньою причиною гальмування, на думку міністра фінансів Олександра Данилюка, став скандальний запуск несертифікованої системи електронного декларування доходів чиновників, що було однією з вимог МВФ. До речі, у Мінфіні очікують повного запуску системи вже сьогодні, 1 вересня, після чого МВФ протягом двох тижнів має скликати засідання Ради директорів, на якому й вирішуватимуть долю чергового траншу Україні.
Водночас на думку міністра економіки Степана Кубіва, нинішнє знецінення гривні є у межах норми. Урядовець заспокоїв, що причин для зміни прогнозу на курс поки немає.
Голова Нацбанку Олена Гонтарева у свою чергу нагадала нещодавно, що у результаті режиму гнучкого курсоутворення, курс гривні до долара з середини березня зміцнився на 7,4%.
Олена Білан, головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital:
- Девальваційний тиск на гривню традиційно посилюється з наближенням осені. Частково, це пов’язано з історією валютних криз в Україні - всі вони починалися в кінці літа – на початку осені. Намагаючись підстрахуватись і купити валюту в цей час, населення і бізнес самі створюють підвищений попит на долари і підштовхують валюту до девальвації.
У серпні цього року ці негативні очікування підживлювалися загостренням відносин між Україною і Росією на тлі виплат компенсацій, що тривають, вкладникам збанкрутілих банків і негативного потоку новин про подальшу затримку валютних кредитів від МВФ, США й інших донорів.
Серед позитивних факторів для валютного ринку в цьому році потрібно відзначити сприятливу ситуацію на зовнішніх ринках: досить високі ціни на сталь і низькі на газ і нафту.
Також традиційне для осені збільшення імпорту газу, буде частково (а можливо і повністю) профінансовано за рахунок валютних кредитів, а значить додаткового тиску на курс з цього боку не буде. За останні місяці, НБУ зміг накопичити достатньо суттєвий обсяг резервів і буде згладжувати надмірно різкі рухи валютного курсу на міжбанківському ринку. Тому ми очікуємо дуже плавне ослаблення гривні до позначки 27 грн/дол до кінця року, що відповідає рівню лютого.
Дмитро Борячук, директор CASE-Україна:
Читайте также: 20 лет украинской гривне: почему она "износилась" так быстро
- До грудня 2016 року гривня опуститься десь до 28 гривень за долар. Причина досить проста - плаваючий курс.
Тож у нас стабільно спостерігаються такі сезонні коливання. Сама економіка генерує певний девальваційний потенціал у такому в’ялому режимі.
А крім того, на весну-осінь, як правило, зростає торговий дефіцит, тобто імпортують більше. Це пов’язано і з енергоносіями, зокрема.
Щодо девальвації, яка сталася у серпні, я бачу дві причини. По-перше, є певна нервозність, пов’язана з тим, що МВФ досі не прийняв рішення щодо виділення чергового траншу. Це впливає на поведінку людей, які купують або продають валюту. По-друге, відповідно до заяв "Нафтогазу" почали закачувати більші обсяги природного газу. На місяць повинно вийти близько 1,5 мільярда кубів. І це при тому, що влітку паливо взагалі майже не імпортувалось. Тобто це, скажімо, є очевидним тиском на курс.
Ці два фактори - це те, що лежить на поверхні. Тож, можливо, є ще й інші. Наприклад, у літні місяці населення активно продавало валюту, повертало гроші у банківську систему. Але тепер, зважаючи на певні нервозні настрої, перестало.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
- Девальвація гривні, яка почалася останніми днями, стовідсотково штучна і не має під собою жодних економічних підстав.
Є три речі, які формують курс будь-якої грошової одиниці, в тому числі гривні, і це не пора року, не напрямок вітру чи ще якісь обставини.
Перша - це зовнішньоторгівельний баланс, який у нас позитивний. За підсумками першого півріччя цього року, експорт більший за імпорт на більше ніж мільярд доларів.
Другий - це платіжний баланс, який, крім торгівлі, враховує ще й прямі фінансові потоки - притік й відтік валюти. Він також у нас позитивний - майже мільярд доларів.
І третій фактор, який формує курс, це державний борг. Оскільки ми завдяки наших західним партнерам минулого року отримали реструктуризацію зі списанням 20% боргу, то держборг також не тисне на курс гривні.
Всі три фактори, які формують курс, у нас позитивні, при чому вже рік. Тобто у нас як мінімум рік немає жодних причин для девальвації гривні. Більше того - навіть є можливість для її зміцнення. Особливо влітку, коли працює ще й додатковий фактор, четвертий, на користь гривні, а саме сезон відпусток.
Оскільки через різке падіння доходів переважна більшість українців відпочиває не за кордоном, а в Україні. А для відпочинку в Україні потрібні гривні, тому люди здавали і здають свої заощадження, як правило, валютні, щоб провести відпустку.
Тож нинішня девальвація повністю спланована урядом разом з НБУ, підтвердженням чого є те, що майже два місяці тому новий уряд подав бюджетну резолюцію на 2017 рік, в якій заклав прогноз курсу 27,2 грн/дол. Хоча у той час курс на ринку був 24,6 грн/дол. Тож це запланована девальвація, яку вони кілька тижнів тому почали здійснювати. Інше питання, коли вони хочуть досягнути свого прогнозного курсу у 27,2 грн - чи до кінця цього року, чи на початок наступного - це ми прогнозувати не можемо.
Ольга Скичко, «Facenews»...

Еще по теме

Економіст: жодних економічних причин для девальвації гривні немає

Економіст: жодних економічних причин для девальвації гривні немає

19-08-2016, 12:48
Експерти пояснили, чому дорожчає долар

Експерти пояснили, чому дорожчає долар

16-08-2016, 21:54
З чим пов’язані коливання гривні

З чим пов’язані коливання гривні

12-04-2016, 21:53
Олександр Савченко: Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Укр ...

Олександр Савченко: Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Укр ...

20-01-2016, 23:34
У Гонтаревої назвали причини девальвації гривні

У Гонтаревої назвали причини девальвації гривні

1-12-2015, 14:28
Гривня падає. Яким буде курс до кінця 2015 року

Гривня падає. Яким буде курс до кінця 2015 року

5-11-2015, 05:33
Социум

Редактор раздела Социум
Написать на e-mail