| | „ому не зростаЇ украњнська економ≥ка
Ёкономика

„ому не зростаЇ украњнська економ≥ка

„ому не зростаЇ украњнська економ≥ка

”крањнська економ≥ка п≥сл€ серйозного пад≥нн€ у 2014 Ц 2015 роках на майже 20% ≥ стагнац≥њ у 2012 Ц 2013 роках продовжуЇ перебувати у стан≥ коми. Ќезначне оф≥ц≥йне зростанн€ ¬¬ѕ за перше п≥вр≥чч€ на 0,8% св≥дчить не про њњ в≥дродженн€, а про глибину попереднього пад≥нн€. „ому ж економ≥ка н≥€к не може вийти з хворобливого стану?

ѕопередн≥й премТЇр-м≥н≥стр јрсен≥й яценюк любив хизуватис€ своњми глибокими знанн€ми у сфер≥ економ≥ки. ѕ≥дконтрольн≥ «ћ≤ створили йому образ такого соб≥ вундкерк≥нда-кам≥кадзе, €кий здатний виконати складн≥ реформи в максимально коротк≥ терм≥ни ≥ перезапустити украњнську економ≥ку на нову модель розвитку. јле, €к показала ≥стор≥€, над≥њ про яценюка-спасител€ ви€вилис€ примарними. яценюк п≥шов ≥ зник з пол≥тичного простору ”крањни. ’оча його пол≥тична сила продовжуЇ керувати ≥ бути одним з ч≥льних член≥в коал≥ц≥њ. «а час його ур€дуванн€ економ≥ка за два роки впала на 20%. ј промислове виробництво Ц майже на чверть.  оли до влади прийшов ур€д √ройсмана, здавалос€, що дал≥ падати вже н≥куди. ƒно пройдено ≥ почнетьс€ економ≥чне зростанн€. јле, €к св≥дчить статистика, в≥дродженн€ украњнськоњ економ≥ки в≥дбуваЇтьс€ дуже мл€во ≥ невпевнено. Ќе дивно, що воно не в≥дчуваЇтьс€ населенн€м. якщо так≥ темпи економ≥чного розвитку будуть у нас надал≥, то до р≥вн€ 2013 року (€кий високим назвати ну н≥€к не можна) треба буде йти дес€ть рок≥в. “обто лише у 2025 роц≥ економ≥ка дос€гне показник≥в 2012 Ц 2013 рок≥в.
јле св≥т не стоњть на м≥сц≥. ¬≥н рухаЇтьс€ вперед. ѕоки ”крањна завд€ки недолугим правл€чим ел≥там та ол≥гархам у влад≥ буде вибиратис€ з пр≥рви, ≥нш≥ крањни виходитимуть на €к≥сно новий р≥вень розвитку. ≤ ми знову опинимс€ в статус≥ економ≥чно в≥дсталоњ держави. ¬же зараз ¬¬ѕ значноњ к≥лькост≥ крањн јфрики б≥льший €к в ”крањни. ј що буде за дес€ть рок≥в? ƒл€ б≥льшост≥ украњнц≥в чудово зрозум≥ло, що закласти над≥йний та м≥цний фундамент дл€ ст≥йкого економ≥чного зростанн€ неможливо без системних зм≥н та л≥кв≥дац≥њ ол≥гарх≥чно-клановоњ сировинноњ модел≥ розвитку держави. ќдними з основних вимог –еволюц≥њ г≥дност≥ були вимоги соц≥альноњ справедливост≥ та усуненн€ ол≥гарх≥в в≥д влади. Ќа жаль, значна частина сусп≥льства про це швидко забула, проголосувавши за президента-ол≥гарха.  оли јрсен≥й яценюк став премТЇром, в≥н любив говорити про те, що потр≥бн≥ р≥шуч≥ ≥ кардинальн≥ реформи. ўо дал≥ так тривати не може. ўо украњнська економ≥ка хвора на структурн≥ деформац≥њ. Ђ ам≥кадзеї нав≥ть намагавс€ вдавати з себе борц€ з ол≥гархами, €к≥ зас≥ли в парламент≥ ≥ €к≥ критикують його Ђчесний прозорий ≥ некорупц≥йний ур€дї.
як показав час, яценюк зовс≥м не боровс€ з засилл€м нувориш≥в у пол≥тиц≥. Ќавпаки, його пол≥тика була спр€мована б≥льше на збереженн€ староњ економ≥чноњ системи без структурних зм≥н.  оманда ЂЌародного фронтуї та ≥ вс€ коал≥ц≥€ були б≥льше зац≥кавлен≥ в тому, що п≥длаштувавти стар≥ корупц≥йн≥ схеми п≥д нов≥ реал≥њ, а не знищити њх. яценюк не посадив жодного ол≥гарха. Ќе позбавив њх незаконно набутого майна, стратег≥чних п≥дприЇмств та ≥нших багатств. Ќе в≥дсторонив в≥д державноњ год≥вниц≥. Ќе роз≥бравс€ з офшорами ≥ ухил€нн€м в≥д сплати податк≥в. Ќавпаки, в≥н знайшов з ними сп≥льну мову. ≤, €к стало в≥домо «ћ≤, проводив таЇмн≥ зустр≥ч≥ з –инатом јхметовим. —аме ур€д яценюка вв≥в 1,5% податок з доход≥в украњнц≥в. јле водночас в≥дмовивс€ ввести додатковий податок з доход≥в м≥льйонер≥в. « пануванн€м монопол≥й в галуз€х економ≥ки н≥хто також боротис€ не збиравс€. ƒуже скоро стало зрозум≥ло, що влада працюЇ не так в ≥нтересах украњнц≥в ≥ широких верств населенн€, €к в ≥нтересах клан≥в. Ѕо не треба великого розуму аби п≥дн€ти тарифи на комунальн≥ послуги. “ак само не треба надм≥рних зусиль, щоб в≥дпустити ц≥ни ≥ опустити курс нац≥ональноњ валюти. ≤ випрошувати грош≥ в ћ¬‘. ј от зробити так, щоб громад€ни в≥дчули на соб≥ економ≥чне зростанн€ ≥ зберегти стаб≥льн≥сть Ц дл€ цього д≥йсно треба реальн≥ реформи, а не балачки.
¬олодимир √ройсман, ставши премТЇром, погрожував показати Ђ€к треба працювати по-новомуї. ѕройшло вже майже п≥вроку, а його об≥ц€нки залишилис€ пустими хоча ≥ красивими словами. —кладаЇтьс€ враженн€, що премТЇр б≥льшу увагу прид≥л€Ї словесному оформленню своЇњ д≥€льност≥ та об≥ц€нкам, н≥ж практичним результатам. «а планами  абм≥ну √ройсмана, у 2017 роц≥ украњнська економ≥ка може зрости на 3%. ÷€ цифра довол≥ невисока. ј, враховуючи глибину попереднього пад≥нн€, вона м≥зерна. ’оча н≥хто не гарантуЇ, що економ≥ка зростатиме нав≥ть на ст≥льки в≥дсотк≥в. ўо гарантовано виросте, так це державний борг. ¬≥н, за планами бюджету-2017 року маЇ зб≥льшитис€ на 14,3% ≥ дос€гти 1 трильйона 716 м≥ль€рд≥в гривень. загалом же державний та гарантований державою борг виросте до 2 трильйон≥в 296 м≥ль€рд≥в гривень. ÷е становить майже 89% ¬¬ѕ.
“акож маЇ зрости ≥нфл€ц≥€. ≤ндекс споживчих ц≥н у середньому до 2016 року зросте на 12,7%. ¬иходить, що ц≥ни зростатимуть знову швидше м≥н≥мальноњ зарплати, р≥ст €коњ запланований на р≥вн≥ 10%. Ќадм≥рне завищенн€ плану дох≥дноњ частини св≥дчить про те, що нин≥шн≥й ур€д буде використовувати традиц≥йн≥ ≥нструменти Ђ абм≥ну яценюкаї дл€ його виконанн€: девальвац≥€ гривн≥, ≥нфл€ц≥€, зростанн€ тариф≥в, затримка в≥дшкодуванн€ ѕƒ¬, переплати податк≥в та збор≥в до бюджету. ќсновна проблема в тому, що бюджет надзвичайно "роздутий" ≥ виконати його в умовах д≥ючого податкового законодавства та р≥зноман≥тних "офшорних прогалин" просто неможливо. “ому у вс≥х дискус≥€х навколо бюджету треба насамперед говорити про потребу запровадженн€ соц≥ально-справедливоњ податковоњ системи та потребу реальноњ боротьби проти ухиленн€ в≥д сплати податк≥в наближеними до ол≥гарх≥в влади задл€ належного наповненн€ бюджету.
јнал≥зуючи роботу ур€ду √ройсмана можна стверджувати, що основна перешкода на шл€ху до динам≥чного ≥ стало економ≥чного зростанн€ лежить не так в площин≥ зовн≥шньоњ загрози, €к в площин≥ впертого небажанн€ влади зм≥нювати правила гри. ѕоки ол≥гархи впливатимуть на р≥шенн€ ур€ду ≥ розпод≥л ф≥нансових поток≥в, €к≥сний розвиток економ≥ки ”крањни неможливий. ¬се б≥льше факт≥в св≥дчать про те, що без глибокоњ трансформац≥њ ≥ л≥кв≥дац≥њ монопол≥стично-кланових груп, €к≥ панують в р≥зних секторах держави, ”крањна втрачатиме ≥сторичний час ≥ залишатиметьс€ радше сировинним придатком, н≥ж сучасною високотехнолог≥чною крањною св≥ту.
—в€тослав ¬орон дл€ иевские ¬едомости
√ор€ча€ тема:
ѕономарь: не совсем доброе утро и не совсем добрые новости
ќшибка в тексте? ¬ыделите ее мышкой! » нажмите: Ctrl + Enter...

≈ще по теме

Ѕюджет-2017: м≥ж мр≥€ми та реальн≥стю

Ѕюджет-2017: м≥ж мр≥€ми та реальн≥стю

21-09-2016, 12:16
Ќовий етап Ђпокращенн€ житт€ї дл€ украњнц≥в

Ќовий етап Ђпокращенн€ житт€ї дл€ украњнц≥в

9-09-2016, 17:51
100 дн≥в √ройсмана: як д≥€льн≥сть ур€ду оц≥нили експерти

100 дн≥в √ройсмана: як д≥€льн≥сть ур€ду оц≥нили експерти

21-07-2016, 17:16
Ќом≥нальний ¬¬ѕ ”крањни зр≥с на 21,2% - ƒержстат

Ќом≥нальний ¬¬ѕ ”крањни зр≥с на 21,2% - ƒержстат

22-06-2016, 09:23
” цього  абм≥ну немаЇ сп≥вчутт€ до людей

” цього  абм≥ну немаЇ сп≥вчутт€ до людей

28-03-2016, 14:53
√онтарева розпов≥ла, €к ростимуть економ≥ка ≥ доходи украњнц≥в

√онтарева розпов≥ла, €к ростимуть економ≥ка ≥ доходи украњнц≥в

28-01-2016, 21:25
Ёкономика

–едактор раздела Ёкономика
Ќаписать на e-mail